Rólunk - Bemutatkozás

Az 1921-ben alapított Belgyógyászati Klinika jelenleg a Klinikai Központ két telephelyén, négy épületében működik. Az egyetem vezetése és a belgyógyászati klinikák közössége, valamint az egyes belgyógyászati területek vezető specialistái felismerték, hogy új átfogó, ernyőszervezetként is működő egyetlen Belgyógyászati Intézet, egységes Belgyógyászati Klinika létrehozása időszerű és szükséges. A szervezeti változások eredményeként a párhuzamosságok megszűntek, a korábban hiányzó szakterületeket önállóan fejlődhettek. A Belgyógyászati Klinika méretében, a szakorvosok, vezető oktatók számában Magyarország legnagyobb belgyógyászati szervezeti egysége.

Feladatok, szakterületek

Általános belgyógyászati ellátás területi illetékesség alapján a Klinika A, B, C és D Épületeiben egyaránt történik. Az egyes épületek, részlegek profilja szerint a teljes szakmát átölelő, korszerű specializált ellátásra is lehetőség van regionális vagy akár országos szinten is.

  • "A" Épület (Nagyerdei Campus): anyagcsere-, endokrin- és vesebetegségek
  • "B" Épület (Nagyerdei Campus): hematológiai kórképek, csontvelő-transzplantáció
  • "C" Épület (Nagyerdei Campus): immunológiai, reumatológiai és angiológiai megbetegedések, geriátria
  • "D" Épület (Kenézy Campus): általános belgyógyászat, belgyógyászati rehabilitáció és ápolás

Speciális ellátási formák, szolgáltatások

Speciális területnek számít az ellátáson belül azoknak a ritka betegségben szenvedő pácienseknek a gyógyítása, akiknek a betegsége 10 ezer emberből legfeljebb 5-öt érint. Az ilyen betegek kivizsgálását, gyógyítását országos szinten elvégezzük.

Szakorvosi szinten speciális diagnosztikai és terápiás eljárások alkalmazására van lehetőség, így történnek a máj, csontvelő, vese és pajzsmirigy mintavételek is. Külön épületben végezzük a krónikus hemodialízis kezeléseket és intenzív osztályunkon a szervpótló kezeléseket. A rendelkezésre álló vizsgálati lehetőségek folyamatosan bővülnek.

Betegellátással kapcsolatos adatok

A Belgyógyászati Klinika szolgálja a specializált, egyénre szabott betegellátást. 171 diplomás, köztük 163 orvos és 251 ápoló gyógyít 338 ágyon és 34 intenzív ágyon. Az éves fekvőbeteg forgalom több, mint 18000 fő, míg ambulanciáinkon és szakrendeléseinken 160 000 beteg fordul meg évente.

Eszközök, fejlesztések

A laboratóriumi mintákat korszerű csőpostán juttatjuk a laboratóriumba. A főépületen belül hagyományos röntgen, ultrahang és CT is található.

Egy 2012-es TIOP-pályázatnak köszönhetően a kórtermek komfortfokozata nagymértékben javult, a korábban különálló „A” és „B” épület összeköttetésére pedig egy 11 méter széles, teremszerű folyosót alakítottunk ki, melyben kávézó is található.

Az új, 25 ágyas intenzív osztályon – hazánkban egyedülálló módon – valamennyi gépi szervpótló modalitást (művese, májtámogató eljárást, szelektív aferezis, LDL-aferezis, immunadszorpciós kezeléseket) és a sepsiscytokin-kötő oszloppal történő kezelését végezzük a legkorszerűbb betegőrző rendszerek és eljárások alkalmazása mellett. Bevezetésre került a csontvelő transzplantáció és a klinikai sejtterápia.

Dr. Balla József
klinikaigazgató, egyetemi tanár

Frissítés dátuma: 2024.07.24.