Belgyógyászati Geriátriai Nem Önálló Tanszék - Történet

A DE OEC Belgyógyászati Intézet kialakítása és a három Belgyógyászati Klinikának létrehozott nem önálló tanszékek között került sor a Geriátria Tanszék létrehozására 2001-ben. Az OEP a minimumfeltételeknek megfelelően 20 ággyal fogadta be a tanszéket. A tanszék „terjedelmének” megfelelően az elmúlt időszakban 2-3 osztályvezető és 2-3 rezidens-szakorvosjelölt végezte a klinikai munkát.

A tanszék megalakulása után törekedett arra, hogy a területi ellátás mellett kialakítsa a tanszék profilját képző polimorbid idős betegek ellátása közelítsen a nemzetközileg elfogadott normákhoz. Ennek a tanszéknek nem volt meg a korábbi DOTE-n, majd a DE OEC-n működő „jogelődje”, ezért teljesen új alapokról indult. A geriátria önálló tudománnyá alakulását az a tény váltotta ki, hogy az idős emberek speciális ellátást igényelnek, mert fiziológiájuk, patofiziólógiájuk, betegségeik megjelenése és száma, az idősekkel való foglalkozás, ápolásuk jelentősen különbözik a klasszikus belgyógyászat, psychiátria, traumatológia, reumatológia stb. vonatkozásában ismert eljárásoktól. Léteznek olyan syndromák: dementia, incontinentia, decubitus, melynek az idős korra jellemzőek. Ezért az idősek ellátásán javítani kell. Az elmúlt évek fejlesztései közé tartozik az antidecubiter matracok számának jelentős növelése, a decubitus megelőzése és a kezelés fejlesztése. Az időskorúak gyakori cardiális problémáinak észlelése, szükség esetén életmentő beavatkozás elvégzése céljából defibrillátorral ellátott monitorbeszerzése. A ritmuszavarok ambulanter és hospitálás monitorizása érdekében Holter monitort vásárolt a tanszék, mellyel csökkenthetővé válik a készülékre vonatkozó igények miatti hosszú várakozási idő.

A tanszéken dolgozók munkájának fontos részét képzi a 2005-ben indított standard geriátriai állapotfelmérés. Eddig száznál több beteg komplex felmérését készítették el. Magyarországon regionálisan reprezentatív minta elérését, 500 beteg felmérését tűzték ki célul. Hasonló nagyságú felmérést eddig még nem végeztek, és reményeik szerint fokozott következtetések levonására lesz lehetőségük. Szakmai tevékenységünket járó beteg rendeléssel egészítik ki. Eddig a vonzáskörzetbe tartozó idősotthonok gondozottjai látogattak el a szakrendelésekre, melyet szeretnék szélesebb körűvé tenni.

A geriátria viszonylag fiatal, de dinamikusan fejlődő elméleti és klinikai tudomány. Munkatársainkkal igyekszünk kihasználni tanulás, tapasztalatszerzés szempontjából az országban rendezett kongresszusokat, ahol nemcsak résztvevőként, hanem előadóként is részt vettünk. Két alkalommal a Bécsben rendezett Európai Geriátriai Kongresszusra is eljutottunk. 2005. október 28-29-én a Magyar Gerontológiai Társaság felkeresésére Debrecenben rendeztük meg a Társaság XXVIII. Kongresszusát. Ennek fő témája az egészségügyi és szociális ellátás határterületei a geriátriában.

A Gyulai Pándy Kórház Krónikus Belgyógyászati és Geriátriai Osztályával, Dr. Zékány Zita Főorvosnő, a Debreceni Egyetem Geriátria Tanszék együttműködésével 2010 óta évente szervezünk Gyulán és Debrecenben Geriátriai Továbbképző Napot. Azon években, amikor a Debreceni Belgyógyászati Napokon Geriátriai szekciók is szerepelnek, ezt tekintjük a debreceni továbbképző napnak.

Eredeti célkitűzéseink közül eddig sikerült megvalósítanunk, hogy felmértük retrospektíve a  Belgyógyászati Klinika C épület öt éves anyagában az időskorúak polymorbiditási összetevőit. Megvizsgáltunk több száz idős beteg úgynevezett „rutin”  laboratóriumi eredményeit, melyet a beteg diagnózisaival és az elfogadott normál értékekkel összevetve sokszor különös összefüggéseket találunk. Bemutattuk a standard állapotfelmérés hasznát, mellyel objektíve indikálni és indokolni tudjuk a Geriátria Tanszék diatetikus, pszychiáter és szociális feladatokat segítő munkatárs jelenlétének fontosságát.

Frissítés dátuma: 2019.05.31.